Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bulharská kuchyně

 

Základní charakteristika kuchyně Bulharů

Bulharská kuchyně patří mezi nejzdravější v Evropě. Částečně je inspirována jugoslávskou, řeckou a tureckou. Pokrmy jsou velmi lehké a zdravé, což je zapříčiněno celoročním dostatkem zeleniny, sladkovodních a mořských ryb. Zvláštní postavení mají i mléčné výrobky.

Nejpoužívanější suroviny v bulharské kuchyni

Masové pokrmy se připravují z libových druhů skopového, kuřecího a rybího masa, z možných úprav uveďme rožnění nebo dušení. Pestré zeleninové přílohy i čerstvé saláty zajišťuje všudypřítomný dostatek rajčat, zelí, salátů, cibule, okurek, paprik, květáků či baklažánů. Dalšími typickými přílohami jsou rýže, fazole a bílé pečivo. Bulhaři jsou samozřejmě i pěstiteli čerstvého ovoce, především jahod, jablek, melounů vodních, hroznového vína, meruněk a švestek

Samostatnou kapitolou jsou mléčné výrobky, téměř v žádném pokrmu nechybí jogurt či některý z vynikajících sýrů, například slaný sýr Sirene, který povyšuje směs zeleniny na známý šopský salát.

K dochucování jídel se používají běžná koření, jako je pepř, tymián, mletá paprika, saturejka, česnek, fenykl či petržel.